LOGO INSTYTUTpNG

 

 


 

27 października 2012 r. Powiślańska Szkoła Wyższa wraz z Urzędem Miasta Kwidzyn, Siauliai State College na Litwie oraz Stowarzyszeniem Aktywne Społeczeństwo zorganizowała międzynarodową konferencję naukową „Oblicza dobrobytu”.

psw konferencja

PA270008

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano najnowsze wyniki badań dotyczących dobrobytu społecznego, poglądy na temat sposobów pomiaru dobrobytu i jego konsekwencji społecznych i gospodarczych. Celem konferencji było przyczynienie się do zwiększenia integracji środowisk naukowych i medycznych zajmujących się problematyką dobrobytu. Stąd podczas tegorocznej, trzeciej edycji (program Konferencji) zaprezentowano m.in. poglądy na temat szans i zagrożeń związanych ze wzrostem zamożności społeczeństwa, w tym z „plagą dobrobytu” i szerzeniem się chorób cywilizacyjnych.

 

1

Tegoroczną konferencję otworzyła sesja plenarna, w czasie której zabrali głos nasi goście z Maritime University Szczecin & School of European Integration – prof. dr hab. Ignacy Chrzanowski oraz z Uniwersytetu w Toledo – prof. dr hab. Jerzy Jankun. Cieszymy się, że udało się nam gościć tak znakomitych gości i cenionych specjalistów z dziedziny ekonomii i medycyny.

 

2

Prof. dr hab. Ignacy H. Chrzanowski jest profesorem ekonomii, zarządzania i międzynarodowych stosunków gospodarczych w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej i Akademii Morskiej w Szczecinie. Był wykładowcą na Uniwersytecie w Sherbrooke, w Kanadzie oraz współpracował z Universite du Quebec a Montreal i z Uniwersytetem Montrealskim. Na konferencji prof. Chrzanowski poruszył problemy masowej konsumpcji i jej wpływu na światowy rozwój.
Prof. dr hab. Jerzy Jankun przedstawił oblicza światowego dobrobytu, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć, iż prof. Jankun jest znanym specjalistą z zakresu biochemii, urologii i onkologii. Kieruje ośrodkiem badań urologicznych Uniwersytetu Toledo.

3

 

Konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne. Pierwszy ukazywał oblicza dobrobytu z perspektywy ekonomicznej (makro i mikroekonomiczne przejawy dobrobytu).
W tej części zabrali głos goście z Uniwersytetów: Łódzkiego, Warszawskiego i Gdańskiego. Powiślańską Szkołę Wyższą reprezentowali: dr Jolanta Sala i prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski.

 

4

Drugi blok miał za zadanie pokazać społeczne i medyczne aspekty globalizacji i dobrobytu (bezpieczeństwo żywieniowe i choroby cywilizacyjne). W tym bloku, oprócz gości z wymienionych wyżej placówek, zabrali głos osoby z Uniwersytetu w Białymstoku oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Z naszej uczelni były to: dr Małgorzata Grabus i dr Katarzyna Strzała-Osuch.

 

5

Pod koniec dnia odbyła się dyskusja panelowa – „Oblicza dobrobytu w ujęciu poszczególnych dyscyplin naukowych” , która stanowiła swoiste podsumowanie i zamknięcie dyskusji.

Poziom tegorocznej polemiki był bardzo wysoki. W dyskusji zabrali głos specjaliści z uczelni krajowych i zagranicznych. W porównaniu z zeszłymi latami liczba panelistów znacznie się zwiększyła, wrosła także liczba gości. Rosnące zainteresowanie widać było także po liczbie słuchaczy. Z dumą możemy powiedzieć, iż „Oblicza dobrobytu” z roku na rok przyciągają więcej zainteresowanych. Tegoroczna edycja okazała się być pod tym względem rekordową. Pełne sale seminarzystów utwierdziły nas w przekonaniu, że formuła konferencji jest interesująca, trafna i mimo wielu wystąpień ciągle niewyczerpana.

Podsumowując, konferencja okazała się wielkim sukcesem. To ogromnie nas cieszy, bo dzięki temu wiemy, iż idziemy w dobrym kierunku i trafnie rozwijamy ideę rozpoczętą trzy lata temu. Już dziś zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną odsłonę.

Tekst: AG
Zdjęcia: M. Łapacz

PRACE I MATERIAŁY POWIŚLAŃSKIEJ SZKOŁY WYŻSZEJ